pirmdiena, 2023. gada 6. februāris

Filma: Avatars. Ūdens ceļš (Аватар: Путь воды / Avatar: The Way of Water)

Novilku, noskatījos šo filmu un pēc tam aši novilku pirmo filmu tēmā. Lai saprastu, kas manī otrajā filmā izraisīja vieglu nepatiku. Un arī tāpēc, ka tieši par šo filmu biju medijos uztvērusi tās pašas nepatikas piesitienus. Tiesa, tie nepatikas piesitieni uzplaiksnīja un pazuda citu notikumu, vērtējumu gūzmā. Bet tomēr bija.

Vispirms drusku, pavisam drusku par zināmām tehniskām niansēm. Pirmā filma ir apmēram 2,5 stundas gara, otrā - nepilnas 4 stundas, 3 ar pagaru astīti. Abās filmās planētas Pandora krāšņums dabas ainavās un dzīvnieku daudzveidībā.

Tomēr. Ja pirmajā filmā notikumu gaita un notikumu motivācija bija skaidra un nepārprotama, tad otrajā filmā saskatīju ja ne kokteili, tad neatbildētus jautājumus gan. Ja pirmajā filmā noteikti bija skaidrs un uzsvērts, kāpēc zemieši tur atrodas un kā pamato savu klātbūtnes iejaukšanos lietu kārtībā un dzīves norisēs, tad otrajā filmā - kaut kā uzplaiksnījās "Kāda kaktusa pēc zemieši atgriezās?". 

Pie viena. Pirmajā filmā zemiešu atrašanās uz krāšņās planētas tika pamatota ar vērtīga ekskluzīva minerāla ieguvi. Otrajā filmā, precīzāk, tās pēdējā aptuveni trešdaļā noskaidrojas, ka tiek iegūta pavisam cita ekskluzīva viela. Un kas ir ar minerāla ieguvi? Tas pārstājis būt nepieciešams? 

Un, ja kas - pirmās filmas notikumu secībā noskaidrojas, ka zemieši uz Pandoras darbojas ne jau pirmo gadu, zinātniski pēta bāzes apkaimē esošo dabu, dzīvniekus, cilvēku paražas u.tml.  Loģisks notikumu secības pieļāvums ir tas, ka pateicoties zinātniskajai, kaut ne visu planētu atrverošai, darbībai tiek atklāts minerāls, par kuru nu ļoti liela interese ir uz Zemes. Tad - wtf, tas minerāls otrajā filmā vairs nav vajadzīgs un tad kāpēc tas negatīvais jampadracis pirmās filmas otrajā pusē?

Otrajā filmās, tās pēdējā aptuveni trešdaļā noskaidrojas, ka tiek no okeāna dzīvniekiem iegūta kāda super puper ekskluzīva viela. WTF, kā atlidotāji no Zemes par šo vielu uzzinājuši? Filmā teikts, ka viņi tur kādu gadu tikai "ganās", bāze atrodas laikam jau netālu no reiz bijušās, iepriekšējās; līdzatbraukušie zinātnieki - nu, pēc visa spriežot - arī darbojas relatīvi nelielas sauszemes daļas teritorijā. Nav pat norādes, ka zinātnieku grupiņa darbotos ar okeāna floras un faunas pētījumiem. Sakiet, kā tad tur zvejnieki parastie uzzināja par ekskluzīvo vielu un tās vērtību?

Priecē, ka otrās filmas daudzi varoņi ir bērni, kuru savstarpējo attiecību peripetijām ticu. Tās ir īstas, filmas autoriem izdevies saprast, uztvert bērnu, precīzāk, pusaudžu skatījumu uz lietam, vietām, notikumiem. Un nesabojāt dabiskumu ar pieaugušo uztveres reizēm bremzīgumu.  Tomēr te nu atkal. Bērni filmā ir krietns bariņš ar visumā skaidriem radurakstiem. Izņemot divus bērnus. Puiku un meiteni. Tā arī nesapratu šo bērnu pilnīgos radurakstus. Ir skaidrs, kas ir meitenes mamma, par puikas tēvu arī jautājums noskaidrojas. Bet - ne jau mēģenē dzimuši, un vienalga - lai piedzimtu dzīvība, tās radīšanai vienalga vajag divus. Man palika neatbildēts jautājums. Varbūt neuzmanīgi skatījos? Kaut gan bija vietas, kuras vairākas reizes attinu uz situācijas sākumu, lai ko saprastu. Bez rezultāta. Vienalga nesapratu.

Nu, plz, tiekiet pa kādiem saviem ceļiem šai filmai klāt, noskatieties un pakomentējiet. Gribētos kaut kripatiņu skaidrības.

1 komentārs:

  1. Filmu noskaitījos kino 3D variantā. Pavisam cita skatīšanās pieredze un nemaz netraucēja filmas garums, lai gan arī biju satraucies par to ka būs pa garu. Sižetā protams ir caurumi, bet cik saprotu, ka Kamerons centās caurvīt ziņojumu jeb "messedžu" par to cik cilvēce ir sabojāta ar savu invasīvo uzvedību un tad nu viņš maksimizētā un pat samērā nežēlīgā veidā to arī attaino filmā, protams, vēl pa vidu caurvijot svarīgo ģimenes tēmu un bērnu-pusaudžu pieaugšanas tēmu. Runājot par tiem diviem bērniem puiku un meiteni, kuriem īsti nav skaidrs ar tiem vecākiem, tad es nolasīju, ka iespējams tas ļaunais atriebīgais kareivis (vārdus neatceros, jo ar tos ir grūtības atcerēties) varētu būt tēvs tai meitenei, bet tas ta kā skaitās kaut kāds drausmīgs noslēpums, kurš varētu būt, ka atklāsies kādā no turpmākajām daļām. Par puiku man arī īsti neradās 100% pāliecība, ka tas ļaunais kareivis varētu būt viņa tēvs. Man liekas, ka nākamajās daļās iespējams tas ļaunais kareivis kļūs par labo, jo man šķiet ka viņam šis grūtais transformācijas ceļš būs jāiziet un viņš iespējams turpmākajās daļās pildīs diezgan svarīgu lomu lai glābtu Pandoras ieziemiešus vai visu Pandoru, kā arī iespējams to ģimeni, kuru viņš vajāja līdz šim. Ļoti gari un plaši varētu vēl izteikties par šo filmu, bet kometāra lauka iespējams nebūs tik daudz vietu ;-) Tās ir manas domas īsumā par filmu, varbūt, vēl kāds var pakomentēt.

    AtbildētDzēst