ceturtdiena, 2020. gada 9. aprīlis

Dažas domas par karantīnām

Tagad tieši ir laiks pasēdēt pie datora un padomāt par dzīvi un karantīnām. Jo koronas karantīnas laiks.
No dziļas bērnības, kad vēl gāju bērnudārzā, pietika tikai parādīties kādai no bērnībā pārslimojamajām bērnu infekcijas slimībām bernudārzu sledza uz karantīnu. Doma jau it ka laba, bet... Mes mammai bijām divi berni, no kuriem jaunākais slimoja ar visām bērnu slimībām pēc kartas, bet otram nekas trakāks par iesnām nelipa. Tas vēl laimes gadījums. Bet kā šajā gadījumā klājās daudzbērnu ģimenēm? Bērniem taču ir tendence komunicēt un kopīgi rotaļāties. Pie šādas karantīnas bērnu saslimstība ar visām tām slimībam ir neizbēgama par spīti karantīnai. Manā gadījumā - labi, ka mana imūnsistēma ir un bija stiprāka.
Pat gripu savos pāri pusgadsimta gados esmu "noķērusi" tikai vienu reizi. Pret gripu nepotējos, jo bezjēdzīgi - šī gada vakcīna nederēs nākamajam gadam. Gripai taču ir tendence mutēt.
Skolas gados, laikos, kad ziemas bija kā ziemas un daudz bargākas, nekā pēdējos 30 gados, bija nolikums, ka pie -25 grādi pēc Celsija skolasbērni paliek mājās un neiet uz skolu. Ārā taču stiprs sals. Uz pieaugušajiem šis punkts neattiecās - uz darbu bija jaiet pie jebkuriem mībusiem.
Lieki jautāt - vai skolasbērni bija tik saprātīgi un sēdēja mājās? Ārā taču slidotavas, meži slēpotājiem, kino ar jaunām filmām utt. Protams, ka skolasbērni izmantoja saviem ziemas priekiem uzdāvinātas papildus brīvdienas. Principā realitātē tās bija brīvdienas vairāk izglītības darbiniekiem - uz darbu nav jāiet, nav "jāgana" bars ar nemierpilniem bērniem.
Tagad, runājot par pēdējo gadu karantīnām, pie slimnīcās esošajiem dažādu slimību pacientiem nelaiž klāt apmeklētājus. Nedod die's, ka ienesīs vēl kādu papildus vīrusu. Bet vai kāds ir padomājis par to, kā saprātīgi dezinficēt tos pienesumus? Uz tiem taču arī var tupēt tie vīrusi. 
Un kā ir ar slimnīcas personālu šajos gadījumos? Vik pasargāti viņi paši ir no slimībām? Viņiem slimnīcās taču ir maiņu darbs un ienest kādu nevēlamu slimību nav nekāda problēma. Un vai visi ir potēti pret visām iespējamām saslimšanām, kas var "tusēties" gan nodaļā gan ārpus tās?
Kad pati pēdējo reizi biju slimnīcā, nācās redzēt darbinieces, kuras klepoja un bija arī saaukstējušās. Slimnieki jau mēģināja ieturēt distanci, lai pie esošās slimības "nepieķertu" ko klāt. Bet personāls taču komunicēja daudz ciešāk.
Tagad nedaudz atkārtojoties par koronas vīrusu.
Mājās sēžot pārlasu daudz ko no internetā piedāvātā. Izrādās, daži šī vīrusa paveidi bijuši jau agrāk, tik par tiem neviens īpaši nav licies zinis. Šī gada vīruss ir kā jaunatklājums, jo stipri atšķiras no visa iepriekšējā. Bet vai visi pretkoronas karantīnas pasākumi ir efektīvi? Tāpat uz ielām ir daudz cilvēku un ej nu sazini, kurš slims, kurš ne. Slimnīcās, cik zinu, nav atsevišķu nodaļu tieši cietušajiem no koronas vīrusa. Ir liela varbūtība to dranķi noķert jau tieši slimnīcā ārstu uzraudzībā. Un - nekur neesmu sastapusi informāciju, kā ārsti paši sevi sargā no vīrusa uzbrukuma gan slimnīcā gan ārpus tās.
Manuprāt, esošā karantīnas sistēma īsti nestrādā, bet nezinu arī ko piedāvāt vietā. Pagaidām tikai konstatēju faktu.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru