Zinu, ka šī tēma kaut kā nav "sezonas prece" vasaras viducī. Bet es laikam ko rakstu tad, kad tēma pieklauvē tā dikti un uzstājīgi. Un šoreiz saistībā ar to, ka man top grāmata par skolu, tā ka priekš manis laikam kā reizīti.
Raksts ir priekš tiem, kuri redz, sastop skolotājus par cik par tik, kad savu bērnu sakarībā ierodas skolā uz kādām nebūt pārrunām ar bērnu mācošajiem skolotājiem. Un uzreiz saku - manis turpmākajiem skaitļiem būs tīri ilustratīvs pasākums problēmas sapratnei.
Sākšu ar to, ka skolotājiem, atšķirībā no pārējiem "mirstīgajiem" tas saņemamās algas cipars katrā mācību gadā ir atšķirīgs. Ja šoferis/stāva dežurante/apkopēja/vecākais speciālists rūpnīcā gadu no gada skaidri zina, ka algā saņems to summu, par kuru parakstīts darba līgums (un ja nav "pieskrējis" algas pielikums), tad skolotājiem tā būšana ir cimperlīgāka un viņiem algas jautājumā ir krietns svārsts, kas rada zināmu nedrošību.
Tātad.
Skolotāju algas katra mācību gada sākumā tiek aprēķinātas ar tā saukto tarifikāciju (reizēm, vajadzības gadījumā mācību gada laika kādiem skolotajiem notiek pārtarifikācija, par kuras iemesliem pieminēšu vēlāk).
Tarifikācija ir dokuments, kurā skolas mācību daļas vadītāja skrupulozi katram skolotājam individuāli sarēķina skolotāja mācāmās stundas katrā klasē (ņemot vērā skolēnu skaitu katrā klasē); stundas, kuras nepieciešamas, lai skolotājs sagatavotos katrai mācāmajai stundai; salabotu pārbaudes darbus - gan mājasdarbus, gan kontroldarbus. Reizēm tur pieskaitās arī amatalga (direktors, direktora vietniece kādā jautājumā, utt.). Kādiem vēl pierēķina audzināšanas stundas kādā klasē, kādam - pagarinātās dienas grupas vadīšanu. Nu, tie kopskaita cipariņi ir daudz. (Vieglāk un mazāk ķēpīgi rēķināt tās stundas ir "sportistiem" un "mūziķiem"). Reizēm pat jārēķina vairāki cipariņi aiz komata. Un galarezultātā algas cipariņš izveidojas no tarifikācijā izrēķinātā. Kā nu ir, tā ir uz visu mācību gadu. Piemēram, ja kaut kādos ministrijas dokumentos uzrādās 1500 eiro kā skolotāju vidējā alga, tad "nav zvanīts", ka skolotājs tos 1500 eiro saņems un bez pauzēm visa kalendārā gada laikā. Tos tarifikācijas cipariņus summējot, kādam skolotājam var algā sanākt zem 1000 eiro, citam - pāri par 2000 eiro. Līdz nākamajam rudenim.
Te pie viena jāpiemin sākumskolas - 1. līdz 4.klasei - skolotāju algas. Šajās klasēs skolotājas parasti ir priekšmetu skolotājas, pagarinātās dienas grupas vadītājas. Un tikai viņu audzināmajai klasei tik daudz bērniem, cik nu tajā klasē mācās (mūzikas un sporta nodarbības, tiesa, viņa nevada). Līdz ar to - viņām krietni zemākas algas, nekā citiem skolotājiem. Pie kam diezgan būtisks "svārsts" algās. "Ņemoties" ar pirmās klases bērniem, tie mācāmie priekšmeti ir kopskaitā mazāk, nekā tajā pašā otrajā klasē un attiecīgi nākamajās klasēs līdz pamatskolas beigšanai. Tobiš, laika posmā no pirmās klases līdz ceturtajai skolotājas alga kaut drusciņ palielinās līdz brīdim, kamēr bērni pabeidz ceturto klasi un tiek "saņemta" audzināšanai nākamā pirmā klase. Un šajā posmā strādājošajām skolotājām, pilnīgi iespējams, alga ir vai nu valstī noteiktās minimālās algas līmenī, vai drusku virs minimālās algas.
Tagad drusku par pārtarifikāciju. Tāds "pasākums" notiek gadījumos, kad, kaut kur "pa ceļam" mācību gada laikā kāds skolotāja saslimst un viņas vadītās mācību stundas jāsadala kādiem citiem skolotājiem aizvietošanā uz saslimušās skolotājas slimošanas laiku. Pārtarifikācija var "uzrasties" arī kādos citos būtisku izmaiņu gadījumos.
Atgādinu - ar šiem tarifikācijas cipariņiem nodarbojas VIENS cilvēks, kurš šī dokumenta izveidošanas laikposmā var darba vietā aizsēdēties līdz "pēdējam autobusam uz mājām". Jo jācimperlējas ar datu apkopošanu katram skolotājam individuāli. Un ir skolu pārvaldē noteikts termiņš, kurā tas dokuments jāiesniedz "uz augšu". Protams, tagad to dokumentu uzreiz aizpilda internetvietnē, kuru sauc par skolu Datu bāzi. Tur tā sistēma jau automātā sarēķina sarēkināmo, uzreiz uzrāda kādas kļūdiņas tajos aiz komata rakstāmajos cipariņos. Tas atvieglina kaut nedaudz to darba procesu. Bet laikos pirms tās internetvietnes tas viss bija ar roku papīrā jāsaraksta un, pasarg Dies', ka kur nokļūdīties galarezultātā... Gandrīz vai jāpārraksta no jauna viss tas "palags" kļūdas meklējumos...
Te pie visa šī palaga gribas pieminēt skolotāju protesta akcijas algu sakarībā. Protams, pie tās viņu atbildības vajadzētu saņemt lielākas algas. Par to nestrīdos. Bet, kā vienmēr, šai situācijai ir vēl viena medaļas puse.
Pirmkārt, kaut kur mācību gada "pusceļā" rīkot tās protesta akcijas ar cerību tūlīt un tagad saņemt to algas pielikumu ir nekā. Jo (valsts, pašvaldības) budžets ir sadalīts ņemot vērā esošās naudiņas visām vajadzībām, ieskaitot skolotāju atalgojuma īpatnību. Ja arī uzrodas kaut kāds lēmums par skolotāju algu palielinājumu, tas palielinājums vienalga iestāsies no nākamā mācību gada, nevis tūlīt un tagad. Un, atkal, - izrietot tieši no skolotāju atalgojuma aprēķināšanas īpatnības.
Un te vēl viens ne mazs aspekts. Vadoties tieši no skolotāju atalgojuma veidošanās īpatnības. KATRĀ SKOLĀ ir VIENS cilvēks, kurš savu darba laiku un bieži ārpus darba laiku bez atalgojuma šim procesam velta tieši šo skolotāju algu tarificēšnu. Tarifikācijas sastādīšana esot šī cilvēka darba pienākums. Protams, darbs tiks paveikts uz kā cita (ieskaitot ģimeni, personisko laiku utt.) rēķina. Nezinu, vai kāds ir aizdomājies par to darba varoņdarbu, kuru vismaz reizi gadā paveic direktora vietniece, kura ar visu šo ņemas?
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru